KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

chiny

Europa/Niemcy/Polska

Chiny uleczą europejską gospodarkę?

Sylwia Lasota„Przede wszystkim sama Europa powinna rozwiązać problem swojego zadłużenia” – stwierdził prezydent Chin Hu Jintao w rozmowie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm w trakcie jednego ze spotkań poprzedzających obrady szczytu G20.

A co na to Polska? Jak postrzegają nas Chińczycy?

Rok 2010, 8 milionów odwiedzających polski pawilon na EXPO w Szangchaju. Ciekawa koncepcja polskiego pawilonu sprawiła, że Polska otrzymała srebrny medal za najbardziej kreatywną prezentację (miejsce pierwsze przypadło Szwecji). Pawilon Polski prezentował się rzeczywiście bardzo interesująco. Autorami projektu byli: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska. Zgodnie z ich koncepcją pawilon zbudowano z wielu skośnych płaszczyzn, które kojarzyły się z misternie składaną papierową kartką. Najbardziej charakterystycznym elementem pawilonu była fasada ozdobiona wzorem inspirowanym ludową wycinanką. Głównym organizatorem udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010 była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która oprócz prac związanych z przygotowaniem samego pawilonu odpowiadała za program promocji Polski na– w tym promocję gospodarczą, kulturalną oraz prezentację regionów i miast polskich.


Idea przewodnia Wystawy w Szanghaju brzmiała „Lepsze miasto, lepsze życie”. Hasło Expo rozplakatowano wszędzie w całej gwałtownie rozwijającej się, 19-milionowej metropolii, która jest największym ośrodkiem przemysłowym i handlowym Chin i jednym z liczących się w Azji. Polska w odpowiedzi na to hasło przedstawiła opowieść o kraju, w którym to ludzie ze swym optymizmem i kreatywnością są największą siłą i wartością miast ( szkoda, że zabrakło Wrocławia). Hasło polskiego udziału brzmiało „Polska się uśmiecha”. Koncepcja wydała się trafiona gdyż w ramach wydarzenia „2010 CBN Marketing Awards for Expo 2010 Shanghai China” Polska otrzymała 15 listopada 2010 r. prestiżową nagrodę w kategorii: „Najlepsza Promocja Kraju”.
W październiku ubiegłego roku delegacja przedsiębiorców z Polski i Saksonii odwiedziła Expo w Szanghaju. Mogła zobaczyć osobiście polską prezentację. Jak opowiadał „niezależny” chiński przewodnik
hitem w polskim pawilonie był animowany smok, podobny do chińskiego, zapraszający do naszego kraju. To prawdopodobnie jedyny smok chiński w pawilonie narodowym – doskonały chwyt reklamowy. Ciekawą propozycją był również ośmiominutowy film animowany pt.: "Historia Polski", stworzony przez nominowanego do Oscara reżysera Tomasza Bagińskiego, wyświetlany w trójwymiarze.Od spektakularnego Expo minęło wiele czasu. Dobre przyjęcie Polski umożliwiło otwarcie polskiego przedstawicielstwa w Szanghaju (red. niezależnie od Konsulatu Generalnego Polski)
„Zamknięcie EXPO nie kończy naszej obecności w Chinach. Wprost przeciwnie – teraz nasza współpraca z chińskimi partnerami nabiera realnego wymiaru(…). Zrealizowane przez nas podczas EXPO misje gospodarcze potwierdzają duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców robieniem biznesu z chińskimi partnerami. Potwierdzają też , że Chińczycy interesują się Polską i postrzegają nasz kraj jako dobre miejsce na inwestowanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Jestem przekonana, że nasza współpraca przełoży się na wzrost kontaktów biznesowych i rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej” - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP

A co w Polsce?

Trzy chińskie banki są zainteresowane nabyciem udziałów w Banco Comercial Portugues, właścicielu Banku Millennium - ujawnił w tym tygodniu portugalski tygodnik „Expresso”Co to oznacza dla Polskich klientów? Jeśli doszłoby do wykupienia banku Millenium BCP przez jeden z chińskich banków, Polscy klienci również trafiliby pod szyld bankierów Państwa Środka uważa Wyborcza.biz. Inwestorzy portugalscy byliby zainteresowani kwotą około 3-4 mld euro, która wypełniłaby dziurę powstałą w wyniku greckiego kryzysu i tracących na wartości greckich obligacji. Natomiast Chiny od pewnego czasu są zainteresowane wykupywaniem europejskiego długu ale ufają jednak, że silna europejska gospodarka poradzi sobie sama! z kryzysem.


Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego