KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

ciekawostki

Rubryki

CIEKAWOSTKI

POLACY MÓWIA "TAK" DLA ZAKAZU PALENIA

Stowarzyszenie Manko, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl i Polska Bez Dymu przeprowadziło badanie na grupie 400 pracowników branży gastronomicznej w Krakowie. Okazało sie, że 73,9 proc. badanych pracowników popiera nową ustawę o zakazie palenia w miejscach ogólnodostępnych, a 48,3 proc. dostrzega poprawę zdrowia. Nie tylko pracownicy knajp popieraja zakaz palenia. Przed wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych spekulowano, że gdy zacznie on obowiązywać, bary i restauracje będą bankrutować. Okazało sie jednak, że klienci również popieraja ten pomysł. Zgodnie z badaniami stowarzyszenia Manko, bary i restauracje odwiedza o 12 procent więcej osób niż przed wprowadzeniem przepisów.

ZA 55 PUSZEK PO PIWIE - 1 PUSZKA PIWA

Żeby kupić piwo za ok. 4 złote, musisz oddac do skupu 55 półlitrowych puszek. tyle bowiem w skupie kosztuje 1 kg aluminium.


ANALFABETYZM MADE IN USA

Jak wynika z badań Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych, w USA żyje 27 min analfabetów i 45 min tzw. analfabetów funkcjonalnych. Prawie połowa ze 191 milionów dorosłych Amerykanów nie jest w stanie wykonać tak prostej czynności jak wypełnienie przekazu bankowego. Tylko 4 proc. potrafi przy użyciu kalkulatora obliczyć koszt wykładziny, mając podaną cenę metra kwadratowego i rozmiary pokoju.
Testy Departamentu Edukacji dowiodły, że wiele osób jest w stanie rozszyfrować słowa, ale brak im umiejętności koniecznych do korzystania z tej informacji (są to owi analfabeci funkcjonalni, których liczbę szacuje się na 45 min). Co ciekawe, połowa osób, które osiągnęły najgorsze wyniki, to absolwenci High School. Niektórzy z dyplomami tych uczelni nie umieli w ogóle ani czytać, ani pisać.

NAJPOPULARNIEJSZE KSIĄŻKI

Do najlepiej sprzedających się książek na całym świecie należą: Biblia, Koran, cytaty z dzieł Mao Zedonga, "Don Kichot" M. de Cervantesa, Xinhua Zidian - słownik języka chińskiego, Modlitewnik powszechny Thomasa Cranmera. Na dziewiątym miejscu listy najpopularniejszych książek znajduje się "Harry Potter i kamień filozoficzny", a na dziesiątym - książka Agathy Christie pt."10 małych Murzynków".

7 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIAST NA ŚWIECIE

Szwajcarska Fundacja New7Wonders ogłosiła konkurs na najpiekniejsze miasto na swiecie. W polsce o to zaszczytne miano ubiega się łącznie jedenaście miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zamość. W sumie o ten zaszczytny tytuł walczyć będzie 1259 miejsc z całego świata, m.in. Nowy Jork, New Delhi, Madryt, Malaga, czy Monte Carlo. Wszystkie miasta do udziału w plebiscycie zgłosili internauci.
Głosowanie na najpiękniejsze miasta świata potrwa do 6 grudnia 2013 roku.


Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego