KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

energia

Europa/Niemcy/Polska

Polska Prezydencji a przyszłość polityki energetycznej UE

Krzysztof Tokarzfot. Komentator. Na zdjęciu szef warszawskiego przedstsawicielstwa Fundacji Bölla Wolfgang Templin przemawia na konferencji „Realizacja priorytetów polskiej Prezydencji a przyszłość polityki energetycznej UE”

Celem konferencji „Realizacja priorytetów polskiej Prezydencji a przyszłość polityki energetycznej UE” było omówienie priorytetów przyjętych przez polską Prezydencję w zakresie polityki energetycznej oraz ocena ich wpływu na długofalową, zrównoważoną politykę energetyczną Unii Europejskiej. Zaprezentowano bilans działań dotyczących zewnętrznego wymiaru unijnej polityki energetycznej, podjętych w czasie Prezydencji. Na konferencji zorganizowanej między innymi przez przedstawicielstwo fundacji im. Heinricha Bölla (powiązanej z partią niemieckich Zielonych), wiele miejsca poświęcono przygotowywanemu obecnie dokumentowi “Energy Roadmap 2050”. Wspomniany dokument ma doprowadzić do pełnego przejścia na energię odnawialną w europejskim systemie energetycznym. A to jest oczkiem w głowie Niemców, a zwłaszcza niemieckich zielonych. Grono eksperckie bardzo gorąco dyskutowało o bezpieczeństwie dostaw oraz konkurencyjności sektora energetycznego w związku z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Próbowano nawet wyjaśniać, dlaczego tego terminu z języka angielskiego na polski nie tłumaczy się jako "niskowęglowe" tylko stosuje się słowo „niskoemisyjne”. Rzekomo po to, aby nie drażnić „wpływowego sektora węglowego” w naszym kraju. Czy rzeczywiście o to chodziło? Wnioski, jakie dało się zasłyszeć, też nie były specjalnym zaskoczeniem. NEIN dla budowy polskiej elektrowni atomowej, czy ogólnikowe nie dla energii z węgla. Julia Michalak reprezentująca Climate Action Network Europe z Brukseli, a niegdyś związana z Greenpeace przekonywała, że produkcja energii z węgla to samo zło i inwestować można tylko w źródła energetyki odnawialnej. Powód takiego działania? Tu ciekawostka - inna polityka inwestycyjna mogłaby się nie podobać Unii. Ale tak naprawdę Niemcom. To oni zainwestowali mnóstwo pieniędzy w produkcję energii z solarów czy wiatraków i teraz chcieliby na tym zarabiać. Prawdą też jest, że Polska nie ucieknie od rozwijania sektora energetyki odnawialnej, a właśnie zachodni sąsiad będzie tym, który dostarczy potrzebne urządzenia i technologię. Z kolei Tomasz Chruszczow z ministerstwa środowiska wskazywał konieczność racjonalnego podejścia do gospodarowania energią i też rozsądnego kształtowania polityki w tej dziedzinie. Ponadto są też eksperci, którzy twierdzą, że sama energetyka odnawialna niczego nie załatwi. Jeżeli nie atom, to czy Polska może pozwolić sobie na zdanie się tylko na słońce, wiatr i biomasę? Większość ekspertów nie pozostawia złudzeń, że niestety nie.

Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego