KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

obchody

Europa/Niemcy/Polska

Kochanka, pies i Nibylandia, czyli jak świętować Dzień Niepodległości


Andrzej Ceglarz
korespondent z Berlina

11 listopada miała miejsce 93. Rocznica odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Święto to było również uroczyście celebrowane w stolicy Niemiec. Dwa dni po samym święcie, 13 listopada, w Wielkiej Sali Radia Berlin-Branderburgia odbył się koncert muzyki Jana A. P. Kaczmarka, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej L'AUTUNNO pod batutą Adama Banaszaka. Uroczystość, zorganizowana przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, została uświetniona obecnością Ambasadora dra Marka Prawdy, jak i samego kompozytora.
Przyjemna atmosfera udzielała się wszystkim zgromadzonym. Wystąpienie Ambasadora napawało dumą każdego, kto cieszył się z przeżywanej rocznicy, pozostawiało również margines prywatności, w którym każdy mógł indywidualnie poddać się refleksji czym tak naprawdę jest dla niego obchodzone święto. Nie zabrakło również odniesień do obecnej sytuacji Polski w Europie, zwłaszcza w kontekście integracji europejskiej, jak i trwającego kryzysu finansowego. Jednak w tym przypadku zdaje się, że ten temat dominuje w większości publicznych wystąpieniach wielu przedstawicieli państwowych, niezależnie czy dotyczy ono ochrony klimatu, polityki zagranicznej, czy jak w tym przypadku, Święta Niepodległości.
Oczekiwanie, ekscytacja, niepewność - wszystkie te emocje dało się wyczuć przed rozpoczęciem koncertu. Orkiestra wykonywała utwory Kaczmarka, głównie skomponowane do produkcji filmowych. I tak zaprezentowane utwory pochodziły ze ścieżek takich filmów jak "Niewierna", "Mój przyjaciel Hachiko", czy "Wojna i Pokój". Laureat Oskara z 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" za każdym razem po kilku swoich utworach wychodził na scenę, nawiązując kontakt z publicznością, opowiadając anegdotki, a jego błyskotliwe komentarze spotykały się z gorącym przyjęciem zgromadzonych.
Finałowym momenetm koncertu było zaprezentowanie "Konceru Jankiela", utworu specjalnie skomponowanego przez Kaczmarka. Jak zaznaczył sam artysta, mierzenie się z legendą uworu wywodzącą się z polskiej epopei narodowej było ciężkim zadaniem, ale i wyzwaniem osobistym. Jak bowiem przedstawić muzycznie kilkusetletnią historię narodu, dodatkowo w utworze zaczerpniętym z "Pana Tadeusza" ? Niewątpliwie sztuka ta udała się kompozytorowi w zupełności, a świdczył o tym wyjątkowo długi aplauz publiczności.
Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na drobny poczęstunek i symboliczną lampkę wina zorganizowane przez naszą Ambasadę. Takie celebrowanie Święta Niepodległości polecam każdemu. Bez przydługich przemówień i wspomnień przelanej krwi (przez naszych przodków, jak ich przez uczestników demonstracji). Z wykluczeniem bezmyślnych haseł i z odrzuceniem wartościowania, kto jest lepszym patriotą. Natomiast z dumą, wynikającą nie tylko z tego kim i gdzie się jest, ale także z osiągnięć wybitnych rodaków.Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego