KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

protasiewicz

Europa/Niemcy/Polska

SZCZEGÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIEMIEC

Wywiad z europosłem PO Jackiem Protasiewiczem przeprowadził
Krzysztof Tokarz
Pierwsze pytanie dotyczy oczywiście Unii Europejskiej. Czy Europa będzie drugimi Stanami Zjednoczonym i kiedy?

Proste porównanie do Stanów Zjednoczonych nie pozwala powiedzieć, że będziemy drugą Ameryką Północną, dlatego, że nie ma u nas jednego narodu europejskiego. Tym niemniej nieuniknione jest pogłębianie integracji europejskiej na wzór Stanów Zjednoczonych, które są modelowe jeśli chodzi o państwo federacyjne. I w świecie, w którym zaczynają coraz większą rolę odgrywać wielkie mocarstwa gospodarcze - takie jak Chiny, Indie, integrująca się Ameryka Łacińska - pojedyncze państwa europejskie nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego wspólnota europejska sfederalizowana jest nieunikniona, chociaż ciągle - w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, Ameryki Północnej - będzie nam daleko, ze względu na zróżnicowanie narodowe, które jest cechą naszego kontynentu, którą trzeba uszanować.

Minister Sikorski mówił o roli Niemiec. Na czym ta rola miałaby polegać, co konkretnie Berlin miałby robić?

Niemcy - zarówno przez swoją wielkość, liczebność, siłę gospodarczą, a może przede wszystkim przez najbogatsze doświadczenia w Europie w budowaniu dobrze działającej federacji (bo przecież państwo niemieckie jest republiką federalną) - są szczególnie odpowiedzialni za to, aby proces dochodzenia do bardziej sfederalizowanego modelu zarządzania Europą przebiegał mądrze, bez popełniania błędów i w takim stylu, by każde z państw europejskich, które będą wchodziły w skład tej europejskiej federacji miało poczucie, że poza tym co niezbędne, będzie oddane do zarządzania na szczeblu federalnym, a maksymalnie dużo kompetencji - zwłaszcza na szczeblu szkolnictwa, kultury - pozostanie na poziomie narodowym, bo tak funkcjonuje dobrze zorganizowana federacja. Tak funkcjonują Stany Zjednoczone, jak i zbudowane na ich wzór tuż po wojnie Niemcy Federalne. I ten model warto powtórzyć na skalę europejską. A odpowiedzialność Niemców - ze względu na ich wiedzę, doświadczenie w funkcjonowaniu systemu federalnego, a też i siłą gospodarczą - jest szczególna.
Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego