KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

PWD

Europa/Niemcy/Polska

Znajomość niemieckiego w cenie/26.01.2012/ W Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu miała miejsce uroczystość wręczenia dyplomów Prüfung Wirtschaftsdeutsch International. To już wieloletnia tradycja, że absolwenci kursu niemieckiego języka dla biznesu odbierają certyfikaty w niemieckiej placówce dyplomatycznej.

W tym roku honory gospodyni pełniła zastępczyni konsula RFN we Wrocławiu,Heidrun Jung. Powiedziała między innymi, że dobiegł końca pamiętny rok 2011, który upłynął pod znakiem wydarzeń w strefie Euro, katastrofy w japońskiej elektrowni Fukushima, stopniowego wycofywania się z energetyki atomowej przez Niemcy, wyborów parlamentarnych w Polsce i swobodnego dostępu do niemieckiego rynku pracy dla obywateli RP. Były to ważne wydarzenia dla polsko-niemieckich relacji gospodarczych. Zastępczyni konsula uważa, że mamy też powód, aby z pewną dawką optymizmu wchodzić w nowy rok 2012. Z opinią, że polska i niemiecka gospodarka są ze sobą ściśle powiązane trudno dyskutować. Nie ma wątpliwości, że to Polacy, których najważniejszym partnerem w eksporcie są zachodni sąsiedzi, profitują ze wzrostu niemieckiej gospodarki.Heidrun Jung powiedziała ponadto, że polsko-niemiecki handel okrzepł i osiągnął ogromną sumę 66,4 miliardów euro, a to daje wzrost aż o 22,2 procent. Ale bardzo ciekawe dane dotyczą rynku niemieckiego. W Niemczech znalazło zatrudnienie 90 tysięcy pracowników, najwięcej w wielkich przedsiębiorstwach, w takich branżach jak przemysł samochodowy, koleje, przemysł lotniczy i usługi dla ludności. "To są pozytywne sygnały" - powiedziała Heidrun Jung. Dodała ponadto, że opłaca się opierać gospodarkę o przemysł. "W dzisiejszych czasach dobra znajomość jednego lub więcej języków obcych, to niewątpliwy atut na rynku pracy. Jednak dla tych, którzy noszą się z myślą o pracy w Niemczech lub chcieliby podjąć pracę w firmie niemieckiej w Polsce, to często, poza kwalifikacjami, warunek niemal niezbędny. Dobrze, gdy ten fakt jest potwierdzony uznanym międzynarodowo świadectwem. Dlatego też Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa od wielu lat wspiera Instytut Goethego w Warszawie organizując wspólnie egzamin "Prüfung WirtschaftsdeutschInternational" (PWD)"- oznajmiła Iwona Makowiecka z IHK.
Hanna Misiewicz-Olszowska - lektorka kursu przygotowującego do Prüfung Wirtschaftsdeutsch International powiedziała, że kurs ma długą tradycję. W Polsce jest organizowany już od lat dziewięćdziesiątych, a Wrocław jest jednym z ważniejszych ośrodków egzaminacyjnych. Jeden z wyróżnionych absolwentów kursu, Tomasz Osiej, powiedział dla Komentatora otwarcie, że szedł na kurs po to, by być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Certyfikat PWD jest bowiem uznaną marką wśród niemieckich przedsiębiorców. Certyfikat Prüfung Wirtschaftsdeutsch(PWD) potwierdza znajomość języka niemieckiego ekonomicznego zarówno w mowie i w piśmie, w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w biznesie.

Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego