KOMENTATOR EUROPA NIEMCY POLSKA DOLNY ŚLĄSK


Idź do treści

zwiedzanie

Rubryki

Podróż za jeden uśmiech, czyli jak tanio zwiedzić świat


Sabina Lis

Podróżując na własną rękę mamy swobodę decydowania o własnym czasie i o tym, co i gdzie akurat chcemy zobaczyć. Mamy możliwość poznania nowych ludzi i nawiązania naprawdę wartościowych i trwałych przyjaźni. A przede wszystkim możemy podróżować mając niewiele pieniędzy. Właśnie z tego względu wiele osób wybiera ten sposób zwiedzania świata, bo za pieniądze, które przeciętny człowiek wydaje na dwutygodniową wycieczkę w biurze podróży oni swobodnie włóczą się po świecie przez 2 miesiące. Ale jak to zrobić? Poniżej instrukcja.

Droga do Eldorado
Zacznijmy od samego początku. Już dokładny wybór terminu pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze. Omijajmy, więc miesiące wakacyjne, szczególnie, jeśli chcesz odwiedzić kurorty nadmorskie. Po sezonie jest dużo taniej, luźniej i przyjemniej. A jeśli całkiem zrezygnujemy z kurortów udając się do równie ciekawych, ale mniejszych miejscowości oszczędności będą jeszcze większe. Planując podróż pamiętajmy też o różnych strefach klimatycznych. I tak np. na Siri Lance najlepszy okres na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża trwa od grudnia do marca a od maja do września najlepiej udać się na wschodnie wybrzeże. W Tajlandii od marca do maja mamy porę bardzo gorącą, więc lepiej omijać te miesiące wybierając się tam zimą. A wiosną i jesienią najlepiej zwiedzać Chiny. Meksyk można odwiedzić o każdej porze. Na Jamajce szczyt sezonu jest od grudnia do kwietnia. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze lepiej wybrać inny termin. Sezon turystyczny w Kenii to styczeń i luty, ponieważ trwa pora sucha, a na Zanzibarze od czerwca do września, natomiast między grudniem a marcem jest mniej tłoczno a podczas pory deszczowej ceny mocno spadają. Maroko jest kierunkiem całorocznym i nasilenie turystów jest tutaj raczej niezmienne. Przed wyjazdem, więc zaplanujmy dokładnie termin uwzględniając szczyty sezonu, ale też pory deszczowe w danym regionie.
Jeśli już wiemy gdzie i kiedy chcemy jechać trzeba się zastanowić jak tanio tam dotrzeć. W zależności od finansów jest kilka możliwości. Najszybciej i najwygodniej jest podróżować samolotem. Wybierając tanie linie lotnicze takie jak Centralwings, Wizz Air, SkyEurope, Ryanair, easyJet, Aer Lingus możemy trafić na naprawdę okazyjne ceny. Zazwyczaj obsługują one jednak mniejsze porty i często oddalone od większych miast o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Trzeba, więc być przygotowanym na koszty transportu z lotniska do miejsca docelowego. O ile to możliwe najlepiej latać w tygodniu i zarezerwować bilet z co najmniej z 3 miesięcznym wyprzedzeniem. Warto sprawdzić kilka różnych dat, ponieważ na tej samej trasie w innym terminie można trafić na całkiem inną cenę. Bilety tam i powrotem bywają czasem tańsze niż te w jedną stronę, więc warto sprawdzić ceny obu nawet, jeśli nie zamierzamy wykorzystać powrotnego. Pamiętajmy, że aby wjechać do niektórych krajów trzeba mieć od razu bilety wyjazdowe.
Jeśli cenimy sobie swobodę i mamy dużo czasu można w podróż wybrać się autostopem. Tradycyjny odszedł do lamusa. Najłatwiej znaleźć podróżujących w tym samym kierunku za pomocą specjalnych stron internetowych, czyli e-autostop. Polega on na kontaktowaniu się za pomocą serwisów internetowych kierowcy i podróżnego. Znalezienie współtowarzysza jest naprawdę proste. Wystarczy skorzystać z jednej ze stron:
www.nastopa.pl, , www.jazdazagrosze.pl, www.stopem.pl. Podobne strony funkcjonują w wielu innych państwach, więc może to być sposób na podróżowanie niemal po całym świecie.
Warto też sprawdzić oferty cenowe połączeń autobusowych lub pociągów. Tutaj też możemy znaleźć wiele zniżek i udogodnień. Bilety grupowe, weekendowe, zniżki studenckie itp.
„Welcome to the Hotel California„

Poszukując noclegu naturalnym wyborem wydaje się hotel. Ale jest to najdroższe rozwiązanie. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę, że można osiągnąć ten sam rezultat, czyli wyspanie się i zjedzenie śniadania, kilkanaście razy taniej – przychylniejszym okiem popatrzymy na opcję, jaką jest hostel. Niektóre z nich są naprawdę bardzo dobre, wygodne i czyste. Najlepiej sprawdzić wszystko przed wyjazdem. Na stronach internetowych znajdziemy wszystkie informacje łącznie z opiniami innych użytkowników, rankingami, cenami, rezerwacjami. Najbardziej znaną stroną jest . Czytając opinie należy jednak uważać na ukrytą autoreklamę właścicieli obiektów. Hostele są tanią i znakomitą opcją na początek, ale nie nadają się na dłuższy pobyt, chyba, że uda nam się znaleźć taki, gdzie mielibyśmy osobny pokój. Często pokoje są dzielone z innymi podróżnikami, co bywa też zaletą, ponieważ można uzyskać wiele cennych informacji o miejscu naszego pobytu. Osoby o mocnych nerwach nie muszą rezerwować noclegów wcześniej, często na miejscu okazuje się, że jest dużo taniej, jeśli tylko nie zdecydujemy się na pierwszą propozycję, jaką zobaczymy na lotnisku. Inną opcją i to całkowicie darmową jest korzystanie ze specjalnych stron, na których można uzyskać kontakt do osób oferujących miejsca u siebie w domu. Warto zajrzeć na strony typu: http://couchsufring.com czy , gdzie można znaleźć darmowe noclegi na całym niemal świecie. Nie musisz przyjmować nikogo, żeby móc skorzystać z gościny użytkownika portalu. Po prostu trzeba się zarejestrować w serwisie i znaleźć osobę, która aktualnie chce przyjąć do siebie gościa. Często ta opcja ma dodatkowe zalety, ponieważ taka osoba może pokazać nam wiele ciekawych rzeczy w miejscu, do którego jedziemy, poczęstować tradycyjnym daniem lub po prostu zabrać na imprezę do swoich znajomych. Poznajemy kraj oczami jego mieszkańca. Wadą jest to, że u jednej osoby możemy zatrzymać się tylko na kilka dni, zazwyczaj jest to jedynie od 1 do 3 noclegów. Jeśli jednak korzystamy z serwisu długo, sami przyjmujemy gości, nawiązujemy znajomości i przyjaźnie wtedy możemy zostać zaproszeni na dużo dłużej. Gdy planujemy w danym miejscu zostać na kilka tygodni a nawet miesięcy trzeba poszukać innego rozwiązania. Można znaleźć pokoju do wynajęcia. Ciekawą opcją jest też skorzystanie z tzw. Homestay w szkole językowej. Szkoła łączy z rodziną, u której mieszkamy. Jednak za taką usługę „połączenia” pobierana jest wysoka prowizja, dlatego jak minie okres, na który mamy nocleg załatwiony przez szkołę, warto dogadać się bezpośrednio z rodziną, u której mieszkamy. Innym rozwiązaniem, które pozwala całym rodzinom mieszkać za darmo za granicą jest wymiana domów. Warto zajrzeć na strony , http://www.intervac.pl, zarejestrować się, znaleźć rodzinę i wymienić się w określonym terminie mieszkaniami. Pozwala to na wygodny i luksusowy a co najważniejsze całkowicie darmowy pobyt za granicą.
Pozostają jeszcze opcję podróży z namiotem, jeśli wędrujemy z własnym „domem „ na plecach rozkładamy swoje mieszkanie gdzie i kiedy chcemy.
Skrzydełko czy nóżka
Minęły już czasy, kiedy targaliśmy ciężkie plecaki pełne konserw i suchego prowiantu. Ceny żywności są wyrównane. Oczywiście są państwa gdzie jest drożej, ale praktycznie na całym świecie znajdziemy miejsca gdzie można smacznie i tanio zjeść. Musimy oczywiście zejść z obleganych przez turystów ulic i zapuścić się w dalsze zakątki miejscowości. Najlepiej zapytać zaufanych miejscowych albo innych podróżnych gdzie można zjeść coś za rozsądne pieniądze. Jeśli mamy warunki do przygotowania potraw samodzielnie, wystarczy tylko zrobić zakupy na lokalnym targu ( w wielu krajach trzeba się targować, co pozwala zbić cenę żywności nawet o ponad połowę), lub znaleźć tani supermarket i poświęcić trochę czasu na przygotowanie potraw. Podczas podróży często też będziemy spotykać osoby, które po prostu zaproszą nas na obiad do swoich domów, a w razie wielkiego kryzysu zawsze możemy zjeść tanią, ciepłą i może mniej smaczną zupkę chińską.
Koniec języka za przewodnika
Informacja jest najcenniejszym towarem w podróży. Nie traktuj, więc lokalnych cen za coś oczywistego. Warto zapytać o wskazówki gdzie najtaniej kupować, gdzie jest niebezpiecznie, co zwiedzić, co zobaczyć. Kolejnym świetnym źródłem informacji są inni podróżnicy, być może właśnie wrócili z miejsca, do którego się wybieramy i dysponują najświeższą wiedzą. Już w domu przeglądając fora i blogi można uzyskać wiele cennych informacji. Czym więcej nazbieramy wiadomość o odwiedzanych miejscowościach tym łatwiej będzie nam znaleźć najtańsze rozwiązania naszej podróży.
Coś dla studentów, czyli darmowe wyjazdy
Takie rozwiązanie daje akcja nr.2 programu „Młodzież w działaniu” tzw. „Wolontariat Europejski” dla osób między 18-30 rokiem życia. Możemy wyjechać do dowolnego kraju i pracować w charakterze wolontariusza. Organizacja zapewnia nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i podróż a czasem nawet i kieszonkowe. Po odbyciu wolontariatu otrzymuje się stosowne zaświadczenie, co może być istotne przy ubieganiu się o pracę na niektóre stanowiska. Oficjalna strona:
http://www.youth.org.pl/index.php/ida/739/. Istnieje jeszcze wiele innych programów ułatwiających podróżowanie po świecie. Najbardziej znane to:
Camp America lub Work and Travel - oba programy oferują prace w USA podczas wakacji. Pierwszy program zatrudnia do pracy na koloniach letnich drugi oferuje proste prace fizyczne. Polecany szczególnie na pierwszy wyjazd do USA. Informacje można znaleźć na stronie
http://campamerica.pl lub wpisując w wyszukiwarkę „work and travel” , ponieważ jest wiele firm organizujących tego typu wyjazdy .
Erasmus i Sokrates – Dzięki temu programowi można wyjechać do dowolnego kraju w Europie i studiować tam przez semestr lub rok. Otrzymuje się stypendium z Uni Europejskiej na pokrycie różnicy w kosztach życia. Wymagana jest znajomość języka, w którym chcemy studiować i dobre wyniki w nauce.
Intership – Program umożliwia wyjazd na praktykę po studiach do USA. Praktyka zwykle trwa rok lub 18 miesięcy. Więcej informacji na:
http://www.interns.pl/news/37_praktyki-internship-usa.
Poza tymi opcjami jest jeszcze wiele, wiele innych: opiekowanie się dziećmi, praca połączona z nauką języka, praktyki studenckie itp.
Podróżowanie nie musi być drogie. Okazuje się, że aby podróżować wystarczy mieć czas, odwagę, pomysł i oczywiście marzenia.
Strona główna | Europa/Niemcy/Polska | Dolny Slask/Saksonia | KomentatorTV | Rubryki | reklama i ogłoszenia | listy / kontakt | Archiwum | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego